Geologické vycházky Geologické vycházky

O mé osobě

Jmenuji se Štěpán Rak a narodil jsem se dne 20. 11. 1978 ve středním Finsku, v městě Jyväskylä, kde žili moji rodiče 5 let. Odmala žiji v Radotíně, kde sbírám zkameněliny. Už ve školce jsem narazil na první z nich a nebylo mi pomoci.

Postupně jsem poznával vědecké kapacity České republiky, paleontology a geology. Z dětské vášně se postupem času stala náplň mého studia. Profesor Ivo Chlupáč, který mne ovlivnil asi nejvíce, mi doporučil Masarykovu Universitu v Brně. Tato škola mi, kromě titulu Mgr., dala vysokoškolské základy, ale zdaleka nejvíc jsem získal osobní zkušeností. Vycházkami do terénu, sbíráním zkamenělin, což bohužel žádná škola nikoho nikdy nenaučí. V roce 2020 jsem na Universitě Karlově v Praze obhájil doktorskou práci s názvem "Revize vybraných spodnokarbonských členovců Moravského krasu" a stal se doktorem přírodních věd.

  • Od roku 2009 pracuji jako paleontolog a kurátor Muzea Českého Krasu v Berouně.
  • V roce 2010 jsem nastoupil jako historicky první učitel geologie (jako samostatného předmětu!) na gymnázium J. S. Machara do Brandýsa nad Labem.
  • Pravidelně přispívám do relace Meteor v Českém rozhlase, kde veřejnost seznamuji s geologickými zajímavostmi naší republiky
  • 30. 3. 2016 mne pozval – jako historicky prvního paleontologa – Marek Eben do pořadu „Na plovárně“.
  • Od 14. 4. 1991 si vedu si pečlivě své skalní deníky, kterých mám již 37 a poslední výprava má číslo 1565. Za tu dobu jsem navštívil desítky míst a našel desítky tisíc zkamenělin.
„Stále tvrdím, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, rybářů, chatařů a chalupářů, ale také sběratelů zkamenělin!“

Právě proto se snažím hlásat osvětu. Mým snem je inspirovat lidi, aby opustili teplo domova. Děti aby konečně vypnuly mobily a tablety a všichni společně bychom vyrazili s kladívky objevovat tajemství prvohorních zkamenělin! Geologické vycházky, cesty do pravěku, nebo jak tomu můžeme společně říkat jsou cestou, jak nenásilnou formou poznat geologický vývoj našeho okolí. A co víc, také si odnést svou zkamenělinu!

„Věřte nebo ne, ale právě zkameněliny jsou v okolí Prahy a Berouna snad na každém kroku.“
Pojďme je spolu objevovat.

Kromě terénních výletů nabízím jakékoliv skupině lidí, školám, domovům důchodců, organizacím a klubům přednášky s geologickou tématikou. Na základě své 7leté kantorské zkušenosti si také troufám nabídnout své služby školám a odpřednášet za kantory biologie hodiny věnované geologii.

rak.jpgrak2.jpgrak3.jpg